Dzisiaj bardzo ważny w dzisiejszych czasach zmian tekst. Jedyną wiadomą w biznesie jest…zmiana. Wie o tym każdy przedsiębiorca. Zmiany są nieodłączną częścią naszego życia (także prywatnego) , bo gdyby ich nie było oznaczałoby to, że my się nie zmieniamy, nie rozwijamy. Stąd łatwo o wniosek, że zmiany są potrzebne. Dlaczego więc temat zmiany budzi tyle lęku i niepewności u pracowników dużych firm?

Z mojej obserwacji, ale i wieloletniej praktyki szkoleniowej wynika to przede wszystkim z umiejętności przeprowadzania zmiany i znajomości potrzeb, które za sobą niesie.

W 1968 roku Martin Luther King Jr przemawiał do strajkujących pracowników służb komunalnych w Memphis. Powiedział wówczas, że władza to zdolność do osiągania celów i wprowadzania zmian.

To, co z mojej obserwacji jest tu ważne, że nastawienie i pewność lidera odzwierciedla się w jego sposobie bycia i mowie ciała. A te komunikaty niewerbalne są od razu wyczuwane przez zespół w sposób nieświadomy przejmując strach lub niepewność. Stąd tak ważnym jest aby dobry lider, przywódca był świadom komunikatów jakie wysyła. Pewność siebie przenika bowiem także przez kanał niewerbalny.

Piszę o tym, ponieważ pewny lider – manager, dyrektor to bezpieczeństwo jakie czuje zespół. „Firma Google poświęciła pięć lat na badania nad wysoce produktywnymi zespołami. Inicjatywa nosiła nazwę Project Aristotle. Na podstawie zgromadzonych danych stwierdzono, że bezpieczeństwo psychiczne – czyli poczucie, że można bezpiecznie podejmować ryzyko i wykazywać się wrażliwością w relacjach z innymi ludźmi – stanowi zdecydowanie najistotniejszy z pięciu czynników wyróżniających skuteczny zespół”.

Jak to osiągnąć kiedy potrzebne jest wprowadzenie zmian? Warto wtedy zadać sobie pytanie czego może obawiać się mój zespół, jakich danych powinienem/powinnam dostarczyć aby poczuli się pewnie i mogli dalej spokojnie pracować?

Najważniejsze to odpowiedzieć zespołowi: CO, GDZIE, KIEDY i JAK – jakie konsekwencje ma to dla każdego.

Ustalenie ram czasowych zmian daje poczucie pewności i bezpieczeństwa, daje także możliwość przygotowania psychicznego każdego, indywidualnych rozmów na temat lęku i tego jak można chociaż w niewielkim stopniu mu zapobiec. Ustalenie tego co konkretnie się zmienia z użyciem możliwie wielu wyjaśnień sprawi, że zespół szybciej przyjmie zmiany i je zrozumie. JAK – czyli czy mnie konkretnie zmiana dotyczy? Jest ważnym aby pracownik zrozumiał jakie korzyści niesie zmiana. Należy pamiętać, że każda zmiana niesie jakieś korzyści nawet jeśli jest to redukcja etatów.

Jeśli jest to wyjątkowa duża zmiana warto zainwestować kilka dodatkowych godzin by zrobić spotkanie zespołu, być może wspólne wyjście które pomoże nieco obniżyć poziom odczuwalnego lęku lub pomoc profesjonalisty – psychologa pomoże w podjęciu odpowiednich kroków.

Jestem ciekawa czy ten temat Was dotyczy, w razie potrzeby pozostaję do dyspozycji.

Natalia

  • cytat zaczerpnięty z książki „Odwaga w przywództwie” Brene Brown